Baza wiedzy

Witamina E - działanie, niedobór, źródła

Witamina EWitamina E jest niezbędnym składnikiem pożywienia wszystkich ssaków. Funkcjonalnie i pod względem budowy zalicza się ją do tokochromanoli - bioaktywnych związków, rozpuszczalnych w tłuszczach, bogato występujących w roślinnych plastydach. Już w latach 20-tych minionego stulecia udowodniono, że witamina E jest niezbędnym czynnikiem procesu rozmnażania. Tokochromanole są wytwarzane tylko przez rośliny oraz niektóre gatunki sinic. Dowiedz się jaka jest rola i działanie witaminy E, jakie produkty są jej źródłem i co wiąże się z niedoborem witaminy E.

Więcej…

 

Czym jest promieniowanie słoneczne? Podział i wpływ promieniowania UV

Promieniowanie UVWpływ promieniowania słonecznego od lat wzbudza kontrowersje w środowisku naukowców i lekarzy, którzy badają zarówno jego negatywny, jak i pozytywny wpływ na życie człowieka. Bez wątpienia można stwierdzić, iż długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, prowadzi do nieodwracalnych zmian w skórze. Proces ten określany jest często jako - fotostarzenie. Dodatkowo występuje szereg czynników środowiskowych, które go nasilają, są to m. in: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, ekspozycja w skrajnych warunkach atmosferycznych, nieodpowiednia dieta, zaburzenia hormonalne, stres oraz brak snu.

Więcej…

   

Inwestowanie w nieruchomości - decyzje inwestycyjne

Decyzje inwestycyjne - Inwestowanie w nieruchomościDecyzje podejmowane na rynku nieruchomości ze względu na wyjątkową specyfikę tego rynku cechują się wysokim stopniem trudności w przewidywaniu ich skutków. Są zazwyczaj podejmowane w warunkach podwyższonego ryzyka i niepewności oraz wymagają wnikliwej analizy, przeprowadzanej na podstawie dostępnych informacji.

Więcej…

 

Wykorzystanie medytacji w leczeniu stanów depresyjnych

Medytacja a depresjaLiczba osób dotkniętych chorobą cywilizacyjną, jaką jest depresja, rośnie z roku na rok. Przyczyn takiego stanu jest wiele - jesteśmy przepracowani, ciągle zmęczeni, nieprawidłowo się odżywiamy, nie jesteśmy aktywni i fizycznie, nieustannie jesteśmy poddawani silnej presji społecznej i zawodowej. Wszystko to powoduje, że nie potrafimy radzić sobie z narastającym stresem i może prowadzić do depresji.

Więcej…