Inżynieria materiałowa

Okna aluminiowe w budownictwie mieszkaniowym

Okna aluminioweOkna aluminiowe to bardzo nowoczesne, energooszczędne, a przede wszystkim trwałe rozwiązanie, i, mimo że jeszcze niedawno wykorzystywane były jedynie w budownictwie komercyjnym, to w ostatnich latach zaczynają podbijać budownictwo mieszkaniowe, które zaczęło doceniać ich zalety - czy stolarka aluminiowa sprawdza się domach jednorodzinnych, jakie są jej wady i zalety? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.

Więcej…

 

Rzadko występujące pierwiastki przyszłością energetyki odnawialnej

Energetyka odnawialna

Przyszłość energetyki odnawialnej zależy od dostępu do wielu mało znanych kruszców. Mamy pewien kłopot z tą cudowną erą krzemu, w jakiej żyjemy: jej los zależy od pierwiastków występujących na Ziemi znacznie rzadziej niż piasek.

Ich produkcja jest mała. O wielu z nich większość ludzi nawet nie słyszała. Tymczasem to one właśnie odgrywają kluczową rolę w zielonej gospodarce. Pierwiastki o dziwnie brzmiących nazwach - itr, neodym, europ, terb i dysproz - są niezbędnymi elementami żarówek energooszczędnych, potężnych magnesów i innych urządzeń technicznych. Inne substancje - gal, ind i tellur - stosowane są w cienkowarstwowych ogniwach fotowoltaicznych.

Więcej…

   

Super wytrzymałe materiały - prowadzone kierunki prac

Super wytrzymałe materiały

Stopy stali są chyba jednymi z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych w technice i konstrukcji. Aby stal posiadała wymagane właściwości przechodzi szereg procesów od domieszkowania różnymi pierwiastkami po obróbkę cieplną i plastyczną. Obecnie wszystkie procesy poprawiające własności stali polegają na zaburzeniu budowy krystalicznej tego materiału.

Stal jest bowiem materiałem polikrystalicznym czyli zbudowana jest z wielu pozlepianych ze sobą kryształów o rozmiarach tak małych, że niewidocznych gołym okiem. Poprzez domieszkowanie innych pierwiastków niż żelazo wprowadza się dodatkowe atomy do stali, które zaburzają naturalną budowę sieci krystalicznej, co powoduje wzmocnienie materiału.

Więcej…