Internet - narzędzie do zdobywania informacji, czy także niebezpieczeństwo?

InternetInternet to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Od chwili wprowadzenia ta sieć sieci stała się najpopularniejszym i zdecydowanie największym źródłem informacji.

Stanowi monopol w swojej dziedzinie. W ciągu kilkudziesięciu lat rozwoju komputerów, a wraz z nimi później internetu człowiek całkowicie zmienił postrzeganie świata. Obecnie nie potrafimy żyć bez wielu urządzeń elektronicznych jak choćby telefon komórkowy, w którym także obecnie jedną z podstawowych i koniecznych zalet jest właśnie dostęp do internetu.

Nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli zostali uzależnieni od dostępu do informacji. Bez internetu wiele prac nie mogło by się w tych czasach odbywać. Każde przedsiębiorstwo obecnie wyszukuje i pobiera informacje z internetu bądź je w nim zamieszcza. Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście tworzenie stron internetowych firm dzięki którym mogą się między innymi promować i dawać poznać konsumentom. Zwłaszcza przydatna się staje taka strona gdy chodzi o różnego rodzaju sklepy np. odzieżowe ( choć przecież nie możemy przymierzyć niczego... ).

Bez internetu szczególnie źle czuli by się nie tylko przedsiębiorcy, lecz nawet młode osoby, dzieci, które od małego obecnie wychowują się na dostępie do internetu - nieskończone źródełka wiedzy, możliwości. Poszukują w nim gier, zabaw, znajomości i wielu wielu innych rzeczy.

O ile firmy korzystają z internetu przede wszystkim po to by zdobywać informację, o tyle dzieci i młodzież niekoniecznie w tym upatrują główny sens korzystania z tego nieskończone źródła danych. Tym też sposobem narażają się na liczne niebezpieczeństwa. Dzieje się tak poprzez portale społecznościowe ( na których młoda osoba może zostać dla żartu poniżona przez znajomych i załamać się psychicznie, co w ostateczności doprowadza do samobójstwa), strony dla dorosłych ( na które niestety wchodzi spora część młodzieży, lecz także ciekawe świata dzieci, które jeszcze nawet nie dotarły z etapem edukacji do gimnazjum), często również przez zwykłe blogi osób odmiennych z charakteru, oryginalnych, które swoimi zdjęciami, słowami, czynami mieszają w głowach młodej osoby i zmieniają jej poglądy na życie i wiele spraw. Dla takich osób internet to jedna wielka zguba. I choć nieco równoważą ten fakt zalety internetu jak bogaty dostęp do materiałów naukowych i liczne możliwości dokształcania się to jednak nie zmniejsza to powagi sytuacji. Młode osoby powinny być dokładnie pilnowane przez rodziców przynajmniej w okresie dzieciństwa i dojrzewania pod kątem niebezpieczeństw płynących z internetu. W razie poważnych kłopotów dobrym wyjściem byłby psycholog i odebranie komputera na jakiś czas.

Internet niestety jak każdy wielki wynalazek ma i swoje dobre strony i te gorsze. W jego przypadku na szczęście główny problem zależy od wieku i psychiki człowieka.

Pamiętajmy o tym, bo jeśli my dorośli jesteśmy pod tak wielkim wpływem internetu i tak wiele dzięki niemu możemy zdziałać, to co ma powiedzieć dziecko czy młodociany, który nie pracuje, więc widzi w internecie dużo więcej pokus niż tylko zdobywanie informacji i pogłębianie wiedzy.Podobne:
Społeczeństwo informacyjne

Społeczeństwo informacyjneO społeczeństwie informacyjnym w środowiskach naukowych dyskutowano głównie w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiąty

Technologie internetowe

Technologie internetowe Szybka ekspansja Internetu powoduje, że oprócz pozytywnych walorów tego zjawiska, mamy do czynienia z cyberprzestęp