Wentylacja mechaniczna a naturalna - wentylatory, rekuperacja, osuszacze

Wentylator, rekuperatorDom to miejsce gdzie spędza się bardzo dużo czasu. Dlatego warunki jakie w nim panują, powinny być jak najlepsze dla mieszkańców. Bardzo ważne jest powietrze jakie się ma w domu, powinno być świeże, czyste i wolne od wilgoci, bo tylko w takich warunkach można żyć zdrowo i przyjemnie.

Aby taki efekt uzyskać, trzeba zamontować w domu odpowiednią wentylację. Można się zdecydować na wentylację naturalną - grawitacyjną. Montuje się w pomieszczeniach kratki wentylacyjne, przez które jest nawiewane i wywiewane powietrze. Jednak taka wentylacja może nie działać dobrze, jeśli dom jest solidnie ocieplony, ma nowe, szczelne okna i drzwi. Dlatego dużo lepiej się sprawdza wentylacja mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna doskonale radzi sobie z wydalaniem na zewnątrz nieświeżego powietrza i nawiewaniem do nich świeżego powietrza. Jej ogromnym atutem jest możliwość odzysku ciepła z wydalanego powietrza z pomieszczeń - rekuperacja. Dzięki temu można ograniczyć straty ciepła z domu nawet o 70-90 %. Opiera się ona na działaniu rekuperatora - to  innowacyjne urządzenie, które dzięki wymiennikowi ciepła, pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza zanieczyszczonego. Przy montażu rekuperatora warto zwrócić uwagę na miejsce, gdzie się go zamontuje. Powinno ono to miejsce odosobnione - ale też musi być do niego swobodny dostęp. Tak by można było swobodnie czyścić filtry, czy serwisować urządzenie, gdy zajdzie taka konieczność. Dlatego też często rekuperator montuje się  w kotłowni czy też w pralni, ale jeszcze częściej na poddaszu, gdzie powietrze nie jest tak zanieczyszczone.

Rekuperacja w domu, to również propozycja dla osób oszczędnych. Dzięki zastosowaniu nowych technologicznych rozwiązań ogranicza się straty ciepła w domu, co w sezonie grzewczym skutkuje niższymi rachunkami za ogrzewanie domu. Zapewne każdemu przecież zależy na tym, by płacić niskie rachunki za prąd, ogrzewanie, za ciepłą wodę. Są to konieczne opłaty, jednak można na nich zaoszczędzić jeśli się zastosuje w domu odpowiednie urządzenia i instalacje.

Porównując ze sobą wentylację mechaniczną i wentylację naturalną, można zauważyć, że ta pierwsza ma o dużo więcej zalet, niż ta druga opcja. Dlatego mimo, że wentylacja mechaniczna jest droższą opcją, to decyduje się na nią coraz więcej osób. Szczególnie w nowoczesnym budownictwie stawia się na nowoczesne rozwiązania i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, idealnie do takiego budownictwa pasuje.

 Podobne:
Witamina E - działanie, niedobór, źródła

Witamina EWitamina E jest niezbędnym składnikiem pożywienia wszystkich ssaków. Funkcjonalnie i pod względem budowy zalicza się ją do tokochromanoli - bio

Czym jest promieniowanie słoneczne? Podział i wpływ promieniowania UV

Promieniowanie UVWpływ promieniowania słonecznego od lat wzbudza kontrowersje w środowisku naukowców i lekarzy, którzy badają zarówno je

Inwestowanie w nieruchomości - decyzje inwestycyjne

Decyzje inwestycyjne - Inwestowanie w nieruchomościDecyzje podejmowane na rynku nieruchomości ze względu na wyjątkową specyfikę tego rynku cechują się