Okna aluminiowe w budownictwie mieszkaniowym

Okna aluminioweOkna aluminiowe to bardzo nowoczesne, energooszczędne, a przede wszystkim trwałe rozwiązanie, i, mimo że jeszcze niedawno wykorzystywane były jedynie w budownictwie komercyjnym, to w ostatnich latach zaczynają podbijać budownictwo mieszkaniowe, które zaczęło doceniać ich zalety - czy stolarka aluminiowa sprawdza się domach jednorodzinnych, jakie są jej wady i zalety? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.

Czy warto inwestować w okna aluminiowe?

Zacznijmy od zalet, których jest ich zdecydowanie więcej - okna aluminiowe w porównaniu do okien PCV czy drewnianych są przede wszystkim bardzo lekkie i wytrzymałe oraz cechują se znacznie mniejszą podatnością na uszkodzenia. Ze względu na dużą plastyczność aluminium możliwe jest produkowanie z nich profili okiennych o różnych, często niestandardowych kształtach, takich jak np. okręgi czy łuki. W przypadku okien o standardowym kształcie prostokąta uzyskujemy za to bardzo estetyczny efekt - profile aluminiowe są smukłe, dzięki czemu powierzchnia szyby jest zdecydowanie większa niż w przypadku popularnych okien z tworzyw sztucznych, co w przypadku sporych powierzchni okien wygląda naprawdę imponująco.

Okna aluminiowe to również brak problemu z renowacją, utrzymuje się je w czystości w podobny sposób jak okna z PCV, a więc nie wymagają one stosowania żadnych specjalnych środków chemicznych czy zabiegów czyszczących.

Choć dla wielu może to być zaskoczeniem, okna aluminiowe cechują się bardzo dobrą izolacyjnością i choć wciąż często można się spotkać z opinią, że to "okna zimne" (ze względu na metalowe ramy), nie jest to prawdą. W profilach okien wykonanych z aluminium stosuje się specjalne przekładki, z odpowiednio dobranych tworzyw sztucznych, które skutecznie chronią przed stratami ciepła. Aktualnie produkowane okna aluminiowe z powodzeniem sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym, cechując się współczynnikami przenikania ciepła poniżej 0,8 W/(m2K).

Co działa na niekorzyść okien aluminiowych?

Okna aluminiowe mają też oczywiście swoje wady, do których zaliczyć można brak możliwości poddania ich renowacji, jeżeli więc profile zostaną uszkodzone, w miejscu niezabezpieczonym może powstać korozja i całe okno trzeba będzie wymieniać na nowe. W tym miejscu należy się jednak zastanowić nad tym, czy, aby na pewno jest to czynnik, który powinien decydować rezygnacji ze stolarki aluminiowej - okna bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom takim jak wgniecenia czy zarysowania. Jeżeli chcielibyśmy mieć możliwość regeneracji okien, musielibyśmy wybrać okna drewniane, które również mają swoje wady, a jednocześnie nie zawsze pasują do nowoczesnego budownictwa. W tym miejscu przechodzimy do kolejnej wady okien aluminiowych, związanej z tym, że niestety nie pasują one do każdego stylu - nie zaleca się ich stosowania w budownictwie, które czerpie z architektury tradycyjnej, cechującej się m. in. sporą ilością elementów drewnianych. W przypadku domów w takim właśnie stylu warto postawić na tradycyjne okna drewniane, które z pewnością będą się w takim przypadku prezentować o wiele lepiej.

Kwestia ceny

Przy zakupie okien aluminiowych, kluczowym kryterium może być cena, która jest zdecydowanie wyższa od tej, którą trzeba przeznaczyć na okna PCV (różnica może wynosić nawet ok. 60-70% procent), czy okna drewniane - tutaj różnica jest nieco mniejsza i sięga poziomu 30-40%. Tak duże różnice wynikają przede wszystkim z tego, że stolarka aluminiowa wykonywana jest na zamówienie, według starannie wykonanych pomiarów, dodatkowo cena rośnie wraz z każdym niestandardowym parametrem takim jak rzadko spotykany kolor lakieru czy nietypowy kształt.

Nie ulega wątpliwości, że zakup okien aluminiowych to bardzo poważna inwestycja, która jednak może się opłacić - wyraźnie widać, że ilość zalet znacznie przekracza wady, ich zakup warto jednak bardzo dokładnie przemyśleć, a najlepiej omówić ze specjalistą, które pomoże nam stwierdzić, jakie rozwiązanie będzie idealne dla naszego domu czy mieszkania.

Źródła:



Podobne:
Rzadko występujące pierwiastki przyszłością energetyki odnawialnej

Energetyka odnawialna Przyszłość energetyki odnawialnej zależy od dostępu do wielu mało znanych kruszców. Mamy pewien kłopot z tą cudowną erą