Komputery przemysłowe różnią się od znanych nam komputerów biurowych czy domowych. Różnią się nie tylko wyglądem, ale również możliwością zastosowania i posiadanymi funkcjami.
Informatyka
Multimedia
Dzisiejsze czasy poszczycić się mogą wspaniale rozwiniętą elektroniką, która znacznie wpłynęła na udoskonalenie wydajności komputera i przedstawiania informacji w nim zawartych. Praktycznie wszystkie media wykorzystują do swojej działalności rozbudowane programy komputerowe, dzięki którym przekazywana jest odbiorcy: muzyka, dźwięk, animacje, filmy, oraz tekst.
W przypadku edukacji multimedia ułatwiają poszukiwanie informacji na dany temat, za pomocą słów kluczowych, lub piktogramów. Informacja multimedialna zapisywana jest na dysku CD-ROM. Odpowiednie parametry zdolne są do pomieszczenia szeregu ważnych wiadomości, które przekazywane są za pomocą transferu do pamięci komputera.
Programy dla firm
Informatyzacja wielu aspektów naszego życia nie omija także, a może przede wszystkim, przedsiębiorców. Zarządzanie, nawet mała firmą, wymaga chociażby podstawowego oprogramowania komputerowego. Korzystanie z z systemów informatycznych przynosi znaczne oszczędności czasowe i pieniężne.
Idealnym przykładem oprogramowania dla firm są programy księgowe. Dzięki nim, praca w dziale księgowości nie jest aż tak żmudna i czasochłonna jak kiedyś. Dzisiaj wszelkie dokumenty, faktury i deklarację możemy przygotować z pomocą ów programu.
Sztuczna inteligencja
Po raz pierwszy na pomysł skonstruowania sztucznej inteligencji wpadł w 1955r. niejaki John McCarthy, który pomyślał o skonstruowaniu maszyny, która przypominałaby ludzkie przejawy inteligencji.
Pierwsze laboratorium SI na Uniwersytecie Carnegie Mellon powstało w latach 50. XX w., założone przez Allena Newella i Herberta Simona. Później powstało laboratorium Massachusetts Institute of Technology, założone przez Johna McCarthy'ego.