Technologie internetowe

Technologie internetowe

Szybka ekspansja Internetu powoduje, że oprócz pozytywnych walorów tego zjawiska, mamy do czynienia z cyberprzestępcami. Dlatego tak ważne jest aby zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Jedną z podstawowych technologii internetowych jest szyfrowanie danych w postaci protokołu SSL.

Jeżeli ktoś nie wie o czym mowa, to wystarczy zalogować się do systemu transakcyjnego naszego banku i zwrócić uwagę na formę adresu w pasku przeglądarki. Zamiast standardowego "http" widnieje "https". Oznacza to, że nasze połączenie z bankiem jest bezpiecznie i spokojnie możemy dokonać przelewu.

Jak działa ten system zabezpieczania połączeń internetowych? Jest to algorytm szyfrujący, który z powodzeniem wykorzystuje znane wcześniej schematy. Gwarantem bezpieczeństwa jest fakt, że do odczytania połączenia potrzebny jest tzw. "prywatny klucz" do którego nikt nie ma dostępu. Szyfrowanie poprzez SSL można wykorzystywać w innych protokołach, nie tylko "http". Mowa oczywiście o POP3, IMAP i wielu innych, które same z siebie nie są zabezpieczone szyfrowaniem. Obecnie odchodzi się od SSL na rzecz TSL, który jest kontynuatorem poprzedniej technologii, jednak w nieco świeższej odsłonie.Podobne:
Internet - narzędzie do zdobywania informacji, czy także niebezpieczeństwo?

Internet Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Od chwili wprowadzenia ta sieć sieci stała się najpopularniejszym

Społeczeństwo informacyjne

Społeczeństwo informacyjneO społeczeństwie informacyjnym w środowiskach naukowych dyskutowano głównie w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiąty