Technologie internetowe

Technologie internetowe

Szybka ekspansja Internetu powoduje, że oprócz pozytywnych walorów tego zjawiska, mamy do czynienia z cyberprzestępcami. Dlatego tak ważne jest aby zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Jedną z podstawowych technologii internetowych jest szyfrowanie danych w postaci protokołu SSL.

Jeżeli ktoś nie wie o czym mowa, to wystarczy zalogować się do systemu transakcyjnego naszego banku i zwrócić uwagę na formę adresu w pasku przeglądarki. Zamiast standardowego "http" widnieje "https". Oznacza to, że nasze połączenie z bankiem jest bezpiecznie i spokojnie możemy dokonać przelewu.

Jak działa ten system zabezpieczania połączeń internetowych? Jest to algorytm szyfrujący, który z powodzeniem wykorzystuje znane wcześniej schematy. Gwarantem bezpieczeństwa jest fakt, że do odczytania połączenia potrzebny jest tzw. "prywatny klucz" do którego nikt nie ma dostępu. Szyfrowanie poprzez SSL można wykorzystywać w innych protokołach, nie tylko "http". Mowa oczywiście o POP3, IMAP i wielu innych, które same z siebie nie są zabezpieczone szyfrowaniem. Obecnie odchodzi się od SSL na rzecz TSL, który jest kontynuatorem poprzedniej technologii, jednak w nieco świeższej odsłonie.Podobne:
Internet - narzędzie do zdobywania informacji, czy także niebezpieczeństwo?

InternetInternet to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Od chwili wprowadzenia ta sieć sieci stała się najpopularniejszym i zdecyd

Społeczeństwo informacyjne

Społeczeństwo informacyjneO społeczeństwie informacyjnym w środowiskach naukowych dyskutowano głównie w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiąty