Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - o czym warto pamiętać?

Budowa oczyszczalni ściekówBudowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod względem wygody jest wspaniałą alternatywą dla szamba. Indywidualne oczyszczalnie ścieków są bardzo wygodne w użytkowaniu, tanie w eksploatacji, bezpieczne i ekologiczne. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które w najbliższym czasie planują budowę własnej oczyszczalni ścieków i chcieliby się dowiedzieć na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym warto pamiętać przed zakupem

W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków korzyści ekonomiczne należy rozpatrywać zawsze w dłuższym okresie. Postawienie szamba kosztuje zdecydowanie mniej niż zamontowanie profesjonalnej oczyszczalni, ale należy pamiętać o tym, że eksploatacja szamba jest już znacznie droższa. Inwestycja w nowoczesne oczyszczalnie ścieków w wielu przypadkach mogą zwrócić się dopiero po kilku latach. Wybierając oczyszczalnię ścieków warto zwrócić szczególną uwagę, czy posiada ona aprobatę techniczną Instytutu Ochrony Środowiska. Warto inwestować w produkty od rzetelnych i renomowanych firm, które udzielają przynajmniej dziesięcioletniej gwarancji.

O czym trzeba wiedzieć przed budową przydomowej oczyszczalni

Zgodnie z najnowszymi przepisami przydomowe oczyszczalnie ścieków nie mogą być postawione na terenie, który jest objęty siecią kanalizacyjną. Jeżeli na naszej działce jest kanalizacja to mamy obowiązek przyłączenia jej do domu. Oczywiście jeżeli nasza oczyszczalnia ścieków została wybudowana przed ułożeniem sieci kanalizacyjnej, to możemy z niej korzystać. Warto wspomnieć również i o tym, że na terenach nieskanalizowanych bardzo często możliwość budowy nowej oczyszczalni ścieków zależy od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Sprawdzić trzeba również lokalne przepisy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Jakie pozwolenia są wymagane?

Na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do ziemi lub wód nie jest wymagane żadne pozwolenie wodnoprawne, tylko w sytuacji kiedy to ilość ścieków nie przekracza 5 m3/dobę. Mniejsze przydomowe oczyszczalnie (o wydajności do 7,5 m3/dobę) zwolnione są dodatkowo z obowiązku uzyskania specjalnego pozwolenia na budowę. Aby postawić niewielką oczyszczalnię ścieków wymagane jest jedynie jej zgłoszenie. Warto wspomnieć również i o tym, że budowę przydomowej oczyszczalni można rozpocząć dopiero po 30 dniach od terminu określonego w zgłoszeniu i nie później nić w ciągu 2 lat od zgłoszenia.

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę?

Wszelkie prace związane z budową prywatnej oczyszczalni ścieków najlepiej prowadzić od wiosny do jesieni. W okresie tym nie powinnyśmy mieć żadnych większych problemów ze zrobieniem wykopów, a co najważniejsze budowę nowej oczyszczalni możemy idealnie zgrać z terminem zasiedlenia nowego domu. Pamiętać należy o tym, że nowoczesne oczyszczalnie przydomowe z osadem czynnym nie mogą prawidłowo funkcjonować bez stałego dopływu ścieków, dlatego też po ich postawieniu należy systematycznie z nich korzystać. Roślinne oczyszczalnie ścieków potrzebują z kolei zdecydowanie dłuższego czasu do uzyskania swojej optymalnej efektywności.

Osadnik wstępny - co trzeba o nim wiedzieć?

Przy każdej przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebny jest osadnik wstępny. Najlepiej aby był on zakopany jak najbliżej naszego domu, a co najważniejsze musi być perfekcyjnie odpowietrzany przez wewnętrzną instalację kanalizacyjną.

Jeżeli nie będziemy posiadać odpowiedniego odpowietrzenia, to odległość osadnika wstępnego od domu musi wynosić przynajmniej 5 metrów. Aby proces rozkładu stał na satysfakcjonującym poziomie, to ścieki muszą trafiać do osadnika jeszcze ciepłe.

Jeżeli budujemy dopiero nowy dom i planujemy skorzystać z oczyszczalni ścieków, to warto instalację kanalizacyjną poprowadzić w taki sposób, aby rura odpływowa wychodziła na tę stronę działki, na której planujemy budowę oczyszczalni. Rozsądnie jest zrobić profesjonalny projekt oczyszczalni, w którym to zostanie określony nie tylko sposób oczyszczalnia ścieków odpowiedni do naszych indywidualnych warunków na działce, ale również dokładnie wskazany będzie odbiornik oczyszczonych ścieków.

http://intech.com.pl/



Podobne:
Witamina E - działanie, niedobór, źródła

Witamina EWitamina E jest niezbędnym składnikiem pożywienia wszystkich ssaków. Funkcjonalnie i pod względem budowy zalicza się ją do tokochromanoli - bio

Czym jest promieniowanie słoneczne? Podział i wpływ promieniowania UV

Promieniowanie UVWpływ promieniowania słonecznego od lat wzbudza kontrowersje w środowisku naukowców i lekarzy, którzy badają zarówno je

Inwestowanie w nieruchomości - decyzje inwestycyjne

Decyzje inwestycyjne - Inwestowanie w nieruchomościDecyzje podejmowane na rynku nieruchomości ze względu na wyjątkową specyfikę tego rynku cechują się