Projektując nowoczesny dom warto już na samym początku sprawdź oraz przemyśleć podstawowe założenia projektu, jednocześnie uwzględniając nasze najdrobniejsze uwagi.
Zabieg ten jest niezwykle istotny, ponieważ jedynie szczegółowo zaplanowana nieruchomość, w efekcie końcowym spełni nasze oczekiwania.
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad bryłą jaką docelowo ma stać się nieruchomość. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są domy o płaskich dachach. Jest to akcent, który rzuca się w oczy od pierwszego spojrzenia, jednocześnie skutecznie wybijając się na tle zabudowań sprzed 20, 30 lat. Prosty dach ma oczywiście więcej zastosowań. Poza walorami wizualnymi i estetycznymi, zapewni nam on również możliwość dobudowania otwartego tarasu, niemalże na każdym etapie budowany, polepszy parametry ocieplania budynku, jednocześnie wpłynie na szybsze rozchodzenie się ciepła po nieruchomości, jak również umożliwi montaż paneli solarnych jeżeli taka ewentualność będzie konieczna.
Powierzchnie szklane
Tworząc projekt warto również zastanowić się nad powierzchniami szklanymi. Okna, drzwi tarasowe lub balkonowe należy planować na etapie wstępnym. Sporą popularnością ostatnimi laty cieszą się okna narożne. W Polsce zamysł ten jest jeszcze rzadko spotyka, aczkolwiek budzi coraz większe zainteresowanie. Lekkości budynkowi dodadzą duże okna, zbliżone wysokością do wymiarów ściany nośnej. Stosując okna tego rodzaju zyskujemy podwójnie. Z zewnątrz dom wyda się ciekawszy, nowocześniejszy a zarazem lżejszy. W wewnątrz wizualnie powiększy przestrzeń poszczególnych pomieszczeń, jednocześnie wpuści do niej więcej światła. Pokojom, zabieg ten, nada ciepłego, przytulnego charakteru.
Dom nowoczesny - dom energooszczędny
W projektach nowoczesnych domów coraz częściej zawierane są sposoby na pozyskanie energii ze źródeł naturalnych - odnawialnych. Najpopularniejszym zabiegiem jest montaż paneli słonecznych - dom energooszczędny pasywny. Poprawna i przemyślana instalacja pozwoli na ogrzanie zarówno nieruchomości jak i wody. W rezultacie koszt instalacji bardzo szybko się zwróci, jeszcze szybciej przyniesie nam to oszczędności - domynowoczesne.info.pl
Elewacja, jeden z najbardziej kluczowych elementów, jakie mają wpływ na postrzeganie przez nas domu jako całość. W nowoczesnej zabudowie warto zastanowić się nad jej wykonaniem, już na etapie projektu. Jeżeli planujemy jedynie pomalować dom nie jest to konieczne i możemy decyzję tę pozostawić na późniejsze etapy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na łączenia różnych materiałów, co w ostatnich latach jest niezwykle modne warto pomyśleć o tym stosownie wcześniej. Najczęściej łączy się kamień i drewno, co w rezultacie daje niezwykle nowoczesny efekt. Drewno doda powierzchni ciepła, metal jest tą stroną nowoczesną. Oba tworzą ciekawe połączenie, które nadaje zdobionej powierzchni niecodziennego wyrazu.
Podstawy projektowania
Tworząc projekt należy pamiętać również o podstawach. Odpowiedni pociągnięciu wszystkich niezbędnych instalacji. Oczywiście gaz, prąd i woda to podstawa. Jeżeli decydujemy się na korzystanie ze źródeł odnawialnych to również jest odpowiedni moment na przemyślenia w tym zakresie. Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwiające sterowanie domem za pomocą pilota można wykonać w fazie końcowej. Jednakże warto kwestię tą skonsultować ze specjalistą już na etapie projektu. Okazać się albowiem może konieczne maskowanie kabli i odbiorników. Zabiegi te przeprowadza się zazwyczaj na etapie "surowym" nieruchomości.
Projekt to najważniejszy element. Nie ma znaczenia czy budujemy dom czy tylko dom remontujemy.
Projekt domu nowoczesnego to plan, który realizując punkt po punkcie pozwoli nam na uzyskanie wymarzonego efektu.