Pompy ciepła - energia odnawialna w domu
Już od dawna jednym ze zmartwień o charakterze globalnym jest możliwość wyczerpania się w przyszłości nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa. Możliwe, że kolejne generacje nie będą już mogły korzystać z tych surowców.
Pociąga to za sobą jednocześnie wzrost ich cen. Innym skutkiem, który możemy obecnie obserwować, na skalę globalną, jest ocieplanie się klimatu. W obliczu tego wszystkiego coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne źródła energii, które nie obciążają środowiska naturalnego i dlatego coraz więcej w ostatnim czasie mówi się o energii odnawialnej.
Jeśli myślimy, że sami nie możemy nic zmienić, a jednostkowe działanie to za mało, to jesteśmy w dużym błędzie. Od siebie bowiem trzeba zacząć, nasze decyzje są bardzo ważne, a być może nasz wybór zachęci także innych. Z energii odnawialnej możemy śmiało korzystać także w naszych gospodarstwach domowych. Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, są pompy ciepła.
Pompy ciepła
By zdecydować się na najwłaściwsze dla nas rozwiązanie, należy zapoznać się z charakterystyką wszystkich dostępnych na rynku modeli. W tym celu najlepiej skierować się po radę do specjalistów. Sami również możemy wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o pompach ciepła zarówno z sieci, jak i różnych poradników. Dzięki temu nasza orientacja w tym temacie będzie lepsza i będziemy wiedzieli, o co mamy zapytać.
Jak pracuje pompa ciepła?
Pompy ciepła wykorzystują darmowe ciepło zawarte w wodzie, powietrzu lub ziemi, a następnie produkują ciepłą wodę użytkową, ale mogą również ogrzać całe mieszkanie lub dom. Mogą one również służyć do chłodzenia budynków w okresie letnim. Pompy ciepła wykorzystują zjawiska parowania i skraplania. Energia cieplna jest transportowana z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Do wyboru mamy pompy wodne, gruntowe oraz powietrzne. Zakup tej ostatniej wiąże się z najniższym kosztem zakupu oraz instalacji, jednak oczywiście nie zawsze jest ona najbardziej odpowiednia.
Budowa pompy ciepła
Pompy ciepła składają się z takich elementów jak: parownik, skraplacz, łącząca je zwężka, sprężarka, rurki łączące te części oraz czynnik chłodniczy. Warto również wiedzieć, w jakich warunkach pompy ciepła są szczególnie efektywne, a tym samym, czy jesteśmy te warunki w stanie spełnić.
Efektywność pompy ciepła
Skuteczność energetyczna pompy ciepła jest bardzo zauważalna w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Ponadto jest znakomitym rozwiązaniem, gdy nasz dom nie jest duży, ale dobrze zaizolowany. Ważne jest również posiadanie miejsca na działce pod kolektor gruntowy. Nieocenioną zaletą pomp ciepła jest to, że nie trzeba ich własnoręcznie obsługiwać. Ponadto jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązania, zauważymy, że zmalały także koszty ogrzewania, a o ważności tego ostatniego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z kolei sam koszt instalacji urządzenia można właściwie porównać do wydatku związanego zakupem kotła węglowego oraz budową komina.
Planując wykorzystanie w swoim gospodarstwie domowym pompy ciepła, musimy być świadomi wiążących się z tym formalności. Należy bowiem dowiedzieć się, czy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględnia możliwość posiadania takiego właśnie źródła ciepła. Wymagane może być ponadto zdobycie zgody, na przykład na konieczne wiercenia. Jednakże nie powinno nas to zniechęcać, bowiem warto pamiętać, że decydując się na pompę ciepła w swoim gospodarstwie domowym, oszczędzimy pieniądze i zyskamy nowoczesne, ekologiczne oraz czyste źródło energii, a tym samym świadomość, że myślimy o środowisku naturalnym oraz kolejnych generacjach ludzkości.